Pitný režim je kľúčový pre naše zdravie. Telo denne potrebuje dostatok tekutín pre správne fungovanie. Dehydratácia, teda nedostatok vody, môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Postihuje 17 – 28 % dospelých a je častou príčinou hospitalizácie, predčasného úmrtia či komplikácií zdravotného stavu. Starší ľudia sú o 30 % náchylnejší kvôli nehybnosti, narušenému pocitu smädu, cukrovke, ochoreniam obličiek a užívaniu liekov.
Z jedla pochádza približne 20 – 30 % denného príjmu tekutín a zvyšok sa musí prijímať formou nápojov/vody.
Existuje niekoľko foriem dehydratácie:
U zdravých dospelých s normálnym BMI indexom predstavuje voda 60 % telesnej hmotnosti. Dehydrovaní môžeme byť už v čase, keď náhle stratíme cca 3 % svojej telesnej hmotnosti.
Deti a dojčatá majú vyššie metabolické potreby a preto sú náchylnejšie na dehydratáciu. Celková telesná voda je vyššia u dojčiat a detí v porovnaní s dospelými. U dojčiat je to cca 70 % z celkovej hmotnosti a u detí je to približne 65 %.
Rôzne príznaky dehydratácie závisia od percentuálnej straty telesnej hmotnosti:
Dehydratácia približne 10 a viac % môže spôsobiť smrť.
Sú kľúčové pri regulácii tekutín. Ak pijeme menej, obličky sa namáhajú viac, čo môže viesť k opotrebeniu tkanív. Potrebujú vodu na filtráciu odpadu a vylučovanie moču.
Opotrebenie je obzvlášť pravdepodobné, keď sú obličky „v strese“, napríklad keď strava obsahuje nadmerné množstvo soli alebo toxických látok. Obličky vyžadujú preto vodu, ktorá slúži na filtráciu odpadu z krvi a vylučovanie močom.
Extrémne potenie pri športe alebo v horúčave vyžaduje zvýšený príjem tekutín a solí, ktoré sú bohaté na soli Na+. Nedostatočná hydratácia môže viesť k prehriatiu tela a dehydratácii, čo ovplyvňuje kardiovaskulárne zdravie. Atleti môžu stratiť 6-10% telesnej hmotnosti potením, čo je nebezpečné, ak sa tekutiny rýchlo nedoplnia.
Hydratačný stav je rozhodujúci pre proces regulácie teploty v tele. Strata telesnej vody potením je dôležitým chladiacim mechanizmom v horúcom podnebí a pri fyzickej aktivite.
Ak nie je strata potu kompenzovaná dostatočným príjmom tekutín, najmä počas náročnej fyzickej aktivity, môže dôjsť k prehriatiu tela a k hypohydratácii (telu chýba akútne voda). Hypohydratácia (dehydratácia) z potenia vedie k strate elektrolytov a môže mať škodlivé účinky aj na kardiovaskulárne zdravie.
Na vyhodnotenie intenzity potenia sa môže použiť aj bežná váha. Ak bezprostredne po výkone naša váha klesne o viac ako 2 %, môže ísť o dehydratáciu. Veľmi približný a laický prepočet je 1 kg = 1 L.
Čiže orientačná mierka je +/- 2 % telesnej hmotnosti. Ak je to + tak sme vypili zbytočne veľa tekutín. Ak je to – môže ísť o dehydratáciu.
Jedným z najväčších mýtov je, že za lepšou pokožkou bez akné je zvýšený príjem vody. Toto tvrdenie však nebolo zatiaľ hodnoverne preukázané.
Suchosť pokožky je zvyčajne spôsobená suchým okolitým vzduchom, dlhodobým kontaktom s horúcou vodou a pracími mydlami/práškami, zdravotným stavom, rôznymi liekmi.
Na pokožke sa nedostatok tekutín prejavuje až pri závažnej úrovni dehydratácie, kedy sa objavuje takzvaný „kožný turgor“, čo znamená, že koža stráca jej elasticitu.
Ak sa to dá zjednodušene povedať… odtiaľto dochádza najčastejšie k stratám tekutín v dôsledku hnačky a zvracania. V prípade takýchto zdravotných problémov je lepšie piť rehydratačný roztok, ktorý obsahuje dostatok vody a soli v špecifických pomeroch na doplnenie tekutín a elektrolytov. Dobré je začať piť postupne a to 1 lyžičkou každých 1 – 5 minút a podľa okolností tento príjem zvyšovať. Neodporúča sa príjem ovocných džúsov a sladkých nápojov, pretože môžu stav hnačky ešte zhoršiť.
Niečo podobné (nie úplne) ako je rehydratačný nápoj/roztok si vieme vyrobiť aj doma:
Čo najčastejšie spôsbuje dehydratáciu?
Najprv pár inštukcií k správnemu pitnému režímu…
Požiadavky na celkový príjem tekutín a dostatočný pitný režim závisia od podnebia, stravy, úrovne fyzickej aktivity a od zdravotného stavu každého jedinca.
Odporúčania preto nie sú zjednotené, ale sú v každej krajine prispôsobené alebo sú odporúčania uvedené v určitom rozsahu. Rozdiel je tým pádom aj medzi americkými a európskymi odporúčaniami. Žiadny jednotný vzorec proste neexistuje.
Nižšie uvedené odporúčania zahŕňajú rozsah medzi odporúčaniami v EU (prvé číslo) a v USA (druhé číslo) a tiež ide o hodnoty, ktoré je odporúčané prijať mimo vody z potravín, čiže ide o odporúčania pre čistý príjem tekutín.
Denný príjem tekutín pre optimálne zdravie:
Kojenci:
Deti:
Dospelý muži:
Dospelé ženy:
Počas cvičenia je dobré prijať približne 500 – 1000 ml vody.
Najlepší príjem tekutín je formou vody (je lacná, nemá kalórie a dostupná), ktorú podľa podnebia a športového výkonu prestriedavame s mineralizovanými nápojmi, ktoré obsahujú elektrolyty.
Správny pitný režim je nevyhnutný pre udržanie zdravia a prevenciu dehydratácie. Dbaj na dostatočný príjem tekutín a venuj pozornosť signálom svojho tela.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555956/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6282244/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK436022/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6723555/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5790864/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6412353/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20356431/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6315424/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4207053/