V prvom rade si stručne vysvetlíme, čo je metabolizmus a čo tvorí jeho rýchlosť, resp. čo je metabolická potreba organizmu. Môžeme to nazvať aj jednoduchšie a to potreba denného príjmu kalórií (a makronutrientov).
Metabolizmus a jeho rýchlosť / potreba predstavuje množstvo energie, ktorú telo potrebuje na to, aby mohlo prežiť, pričom drvivú väčšinu z tejto energie spotrebujú naše orgány. Túto spotrebu energie (našimi orgánmi), máme geneticky a evolučne nastavenú.
Neexistuje teda nič také, ako rýchly alebo pomalý metabolizmus. Tvoje orgány nemôžu spomaliť, lebo by to bolo pre teba fatálne. Srdce proste nebude biť pomalšie, mozog nebude pracovať rýchlejšie, tvoje pľúca nebudú pracovať pomalšie a tiež tvoje telo nebude produkovať tuk z ničoho, aby si len tak priberal/a.
Z tohto, čo sme napísali, sú teda lepšie pojmy (ktoré ľudí aspoň nepopletú): „potreba energie metabolizmu“ alebo „metabolická potreba energie“, pretože ide o množstvo energie, ktorú organizmus potrebuje na udržanie základných životných funkcií a tiež pre ostatné „aktivity“.
Tvoj metabolizmus sa čarovne nespomalí ani vtedy, keď dodržiavaš kalorický deficit (normálny). Ten je tou hlavnou čerešničkou, prečo fungujú aj všetky zbytočné a extrémne diéty, kde vynechávaš potraviny. Potom sa vrátiš ku klasickej strave a bum, kilá sú späť. Nie je to tým, že by si mal/a spomalený metabolizmus, je to preto, že si zase v kalorickom nadbytku a vlastne si sa nenaučil/a stravovať podľa kalorických požiadaviek svojho tela a ani voliť vhodné potraviny, ktoré sú sýte, ale nie kaloricky.
Pokiaľ nechceš chudnúť na príliš malých kalóriách a chceš si zachovať akú takú svalovú hmotu, tak čítaj ďalej… Dozvieš sa, ako zvýšiť kalorickú potrebu organizmu nad rámec cvičenia alebo aj teda bez cvičenia.
Samotný metabolizmus sa skladá z viacerých častí, ktoré určujú potrebu energie metabolizmu alebo teda metabolickú potrebu energie/kalórií. Patrí sem:
Bližší popis jednotlivých častí nájdeš v článku:
Potrebu denného príjmu kalórií a makronutrientov ovplyvňuje niekoľko faktorov. Niektoré majú minimálny vplyv, iné väčší… niektoré vieme ovplyvniť a s inými sa musíme zmieriť.
Príklad:
Veľa ľudí si to neuvedomuje a je to jeden z viacerých dôvodov, prečo priberáme aj keď sa nám zdá, že sa stravujeme stále rovnako.
Príklad pri BMR:
V príklade nám vychádza rozdiel približne 10 %. Lenže toto číslo sa môže mierne líšiť, väčšinou je to ale okolo 3 a viac %. Je to spôsobené tým, že medzi rovnakými ľuďmi, aj čo sa pohlavia týka, vzniká prirodzený rozdiel v kalorickej potrebe, ktorá sa pohybuje približne medzi 5 – 10 %. Navyše výsledky z kalkulačiek sú tiež iba orientačné, ale rozdiely nie sú veľké, sú porovnateľné s rozdielom medzi jednotlivcami, do 10 %.
Ale nič z tohto nefunguje tak zázračne, ako by to mohol niekto pochopiť. Nefunguje to tak, že ideš na minútu do chladu a budeš zázračne spaľovať o 30 % viac. Nebudeš… Musel by si byť v chlade dlhšie. Zvýšenie metabolizmu o tých pár % a na tých pár minút ti neurobí taký rozdiel, aby si začal/a zázračne chudnúť.
Ako vidíš, najviac energie telo potrebuje na spracovanie bielkovín a najmenej na spracovanie tukov. V univerzálnych výpočtoch a kalkulačkách sa väčšinou počíta s priemerným 10 % TEF.
Z tohto logicky vyplýva, že čím viac svalovej hmoty máme, tým viac energie potrebujeme prijať. Preto sa tak prízvukuje výhoda silového tréningu a to najmä pri chudnutí.
Existuje množstvo štúdií, ktoré zistili, že obézni jedinci nemajú (zázračne) spomalený metabolizmus, ale vykonávajú oveľa menej činnosti, ktoré spadajú do NEAT. Obrovské rozdiely v NEAT sú aj častým dôvodom, prečo niektorí ľudia priberajú ľahšie ako iní.
Výskum NEAT a prírastku tuku jasne ukazuje, že ľudia, ktorí zvyšujú svoje NEAT, priberajú menej tuku, ako ľudia, ktorí sa NEAT nesnažia nijako zvýšiť.
Možno si sa práve pousmial/a, že nejaké NEAT nemôže urobiť taký rozdiel v kalorickom výdaji. No môže a aj robí. Vedomému cvičeniu sa niektorí nevenujú vôbec, alebo ak sa aj venujú, tak je to 3 – 5 hodín za celý týždeň. Čo je tak 2 – 3 % z celkového týždenného času. Aj keby si cvičil/a 7x do týždňa (po cca hodine), stále je to len 4 – 5 % času z celého týždňa. Lenže NEAT nám robí ten zvyšok a môže to byť denne v priemere aj 200 – 400 kcal navyše spálených kalórií.
Ako vidíš, sú možnosti, ako zvýšiť kalorickú potrebu organizmu aj bez nadmerného, únavného, extrémne dlhého a častého cvičenia. Pri chudnutí je to jednoznačné:
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9880251/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20627487/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23090575/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27184275/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15681386/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18223609/