Jedálničky vo Výživových tabuľkách – čo všetko ti prinášajú?

Jedálničky Výživové tabuľky
Jedálničky Výživové tabuľky

Vďaka aplikácii Výživové tabuľky si môžeš vytvárať vyvážené jedálničky na mieru podľa toho aký je tvoj denný režím. Aplikácia je prehľadná a intuitívna, preto tvorbu jedálničkov zvládne aj začiatočník!

Naučíš sa orientovať v zložení potravín, voliť si zdravšie varianty a zostavovať si tak vyvážené jedálničky. Rýchlo zistíš, kde sú tvoje nedostatky a budeš vidieť, koľko čoho príjmaš v porovnaní s tým koľko by si mal prijať. Tvorba jedálnička trvá iba pár minút a máš jasný prehľad o svojom reálnom príjme, ktorý porovnávame s odporúčanými hodnotami.


VŠETKO ZA TEBA VYPOČÍTAME A NAVRHNEME OPTIMÁLNY PRÍJEM


Prvým krokom, pre správne fungovanie jedálnička, je vyplnenie si „povinných údajov“ v profile. Sú označené červenou hviezdičkov a je ich veľmi málo.

Po vyplnení potrebných údajov v profile ti vypočítame odporúčaný príjem kalórií a pomer (rozloženie) bielkovín, tukov, sacharidov a ostatných živín.

Pri týchto prepočtoch prihliadame aj na tvoj cieľ, či chceš schudnúť, pribrať alebo si udržať váhu a tvoj príjem k nemu prispôsobujeme. Navrhneme ti aj príjem kalórií pre určité chody (časti dňa – raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru). Tieto všetky údaje sa ti prenášajú do jedálnička, kde si vieš kontrolovať reálny príjem s tým odporúčaným.

Ak nosíš inteligentné hodinky, môžeš si upraviť svoje TDEE (Celkový výdaj energie za deň) z ktorého ti, podľa cieľa, vypočítame nový odporúčaný príjem kalórií a rozloženie makronutrientov.


VYTVÁRAJ SI VYVÁŽENÉ JEDÁLNIČKY NA MIERU A ZAPISUJ AKTIVITY


Vytváraj si prehľadné jedálničky na mieru, podľa režímu, ktorý máš a zapisuj si doň aj svoje aktivity. Vďaka Výživovým tabuľkám budeš vedieť ako schudnúť, ako sa zdravšie stravovať, ale aj ako pribrať ak máš toto trápenie. Všetko záleží od údajov a cieľa, ktoré si nastavíš v profile.

Počítanie kalórií je bezpečný, efektívny a dlhodobo udržateľný spôsob, ako sa dostať do formy.

Sleduj vo svojich stravovacích plánoch nutričné hodnoty (príjem a výdaj kalórií, bielkoviny, tuky, sacharidy) a tiež detailné hodnoty (vláknina, soľ, SAFA (nasýtené mastné kyseliny), cukor, vitamíny a minerálne látky). Hodnoty živín porovnávame s ich odporúčaným alebo maximálnym zdravým príjmom.


RÝCHLE VKLADANIE POTRAVÍN DO JEDÁLNIČKA

Pridávať potraviny do jedálnička vieš odkiaľkoľvek a trvá to pár sekúnd:

  • z databázy potravín,
  • z detailu potraviny,
  • z obľúbených a tebou vložených potravín,
  • priamo v jedálničku podľa chodu (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera),
  • a aj zo šablón.

Vyhľadávanie ti uľahčí aj možnosť hľadať výrobky podľa EAN kódu.

Ak sa stravuješ formou prerušovaného hladovania, jednoducho si odstrániš príslušnú časť dňa (raňajky, desiata a pod.) a jedlá si pridávaš do ostatných častí dňa.


ŠABLÓNY

Ak máš svoje obľúbené recepty alebo pravidelne jedávaš tie isté jedlá, tak si môžeš vytvoriť prehľadné a intuitívne šablóny (predlohy) a vkladať ich do jedálnička.

Jediným kliknutím si tak vložíš celý svoj pokrm alebo kombináciu potravín, ktorú pravidelne konzumuješ. Šablóny si vieš vytvárať buď na celý deň, ak máš dni kedy konzumuješ úplne nie isté potraviny…. alebo si vytvoríš šablónu na chod – je jedno či ide o tvoj recept, ktorý konzumuješ na raňajky, obed alebo večeru alebo ide o kombináciu určitých potravín/ingrediencií. Jednoducho si takúto šablónu predpripravíš raz a potom vkladáš do jedálničkov.


PREHĽADNÝ ZOZNAM JEDÁLNIČKOV S TÝŽDENNOU ANALÝZOU

Jedálničky si vytváraš na konkrétne dni a to aj so športovou aktivitou, pretože tú si zadávaš vo svojom stravovacom pláne. Jedálničky máš usporiadané, za každý deň a týždeň v mesiaci. Príjem kalórií, nutričné hodnoty a ostatné živiny môžeš sledovať na dennej a aj týždennej báze.

Tento týždenný prehľad je veľmi dôležitý, pretože máš ucelený prehľad o tom, ako sa ti darilo počas týždňa. Stravovanie je flexibilné a stres z toho, či si každý deň dosiahla/dosiahol 100% nie je prínosom. Sú dni kedy máš mierny kalorický nadbytok a sú dni, kedy si vo väčšom deficite. Je to normálne, hlavne sa vyvaruj extrémom.

Preto a pre lepší prehľad ti zobrazujeme energetickú bilanciu a štatistiku príjmu živín aj v týždennej analýze, kde vidíš porovnanie reálneho príjmu kalórií a makronutrientov s odporúčanými hodnotami dokopy za celý týždeň.


UPOZORNENIE NA ALERGÉNY


Označ v profile potraviny na ktoré máš alergiu alebo intoleranciu a v jedálničku ťa upozorníme na ich výskyt. Týmto myslíme hlavne základné potravinové alergény.


ANALÝZY A ŠTATISTIKY


V rámci jedálničkov a ich zoznamu môžeš sledovať porovnanie reálneho príjmu kalórií a makronutrientov s odporúčaným, na dennej a aj týždennej báze.

V analýzach a štatistikách máš ďalšie prehľady pre lepšie sledovanie progresu. V súčastnosti ide o tieto štatistiky:

  • energetická bilancia,
  • vývoj hmotnosti a telesných mier,
  • bilancia príjmu makronutrientov.


Niektoré funkcie sú dostupné iba pre PREMIUM účet. Avšak toto je iba časť funkcií, ktoré ti Výživové tabuľky prinášajú – článok je zameraný na jedálničky. Preto sa registruj a využívaj aj vynikajúce PREMIUM funkcie. Zistiť viac.